Çampisaj

 

 

Ana Sayfa Sıcak Taş Terapisi Aromaterapi Tay Masajı Refleksoloji Tay Ayak Masajı Çampisaj Manuel Lenf Drenaj Bach Çiçek Terapisi

Sabah'ta
Elele'de
Formsanté'de
Kadın Vizyon'da
"Uçmadan Önce Ovdur"
Çampisaj Eğitimi

Çampisaj'da bir uygulama...“Çampisaj”  (Champissage) Aromatik Hint Baş Masajı

Çampisaj, 5000 yıldır Hindistan’da uygulanan “ yaşam bilimi ” olan Ayurveda’nın içinden doğmuştur. Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir beden için masajın iki önemli rolü vardır: Hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin toksinlerden arınması. Çampisaj üst beden, sırt, omuz, boyun, saç derisi, saçlar ve yüze aromatik özyağlarla uygulanan; özel tekniğiyle  kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masajdır.

Dış etkenlerin başında gelen stres, üst beden ve baş bölgesinde enerjinin bloke olmasına neden olur. Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel; kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sıkıntıları meydana getirir. Çampisaj zihni dinlendirir ve rahatlatır; bedenimize sıkışıp kalmış duygusal sorunlarımızdan arındırır.  Böylelikle dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü ortaya çıkar.

Çampisaj'da bir uygulama.Çampisajın dinlendirici ve rahatlatıcı etkisi uygulanan masajın tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanır.  Marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve kişiye özel bitkisel özyağ karışımları ile 40 dakikalık masaj kişiye rahatlamanın yanında mükemmel bir arınmışlık hissi ve denge sağlar. 

Aşağıda açıklanan dört konu (marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve aromatik özyağlar) Çampisajın özünü oluşturur. Her bir konu kendi içinde bir felsefeye dayanır  ve doğru uygulandığında çok etkilidir.  Çampisaj basit bir baş masajından öte bu özel teknikleri içerdiği için uygulamanın neticesi mükemmel sonuçlar verebilir.  Zihinsel arınma, ruhsal denge, fiziksel rahatlama ve derin dinlenmeyi kim istemez!...

Marma noktaları nedir? Çampisaj uygulamasında nasıl fayda sağlar?

Çampisaj'da bir uygulama.Marma’nın kelime anlamı saklı ve hayatidir.  Hint enerji sistemine göre bedenin  enerji merkezleri “Marma noktaları” olarak tanımlanır.  Çin tıbbından bildiğimiz akupunktur noktaları ile eşdeğerdir ancak akupunktur noktaları kadar küçük, belirgin ve sık değildir.  Marma noktaları Hint kültüründe asırlardır şifa için kullanılmaktadır.

Marma noktaları fiziksel ve enerji bedenlerin buluşma noktası olarakta görülür. Geleneksel olarak masaj uygulamalarında bu noktalar çok önemli rol oynar; kaslar, organlar dokular ve sistemlerle bağlantılı olduğu düşünülerek bedenin enerji dengesi için aktive edildiğinde beden fonksiyonları normalleşir, rahatlanır ve arınılır.

Çampisajda, ılık aromatik özyağlar Marma noktalarına, parmakların dairesel harekteleriyle uygulanır ve bu noktalar aktive edilerek, masajın dengelenme, derin dinlenme ve  arınma faydalarından yararlanılır. Çampisajda Marma noktaları baş, boyun ve omuzlarda meydana gelen ağrı, tutulma, nodül oluşumu gibi sıkıntıların çözülmesinde de kullanılır.

 Akupresür nedir?  Çampisaj uygulamasında nasıl fayda sağlar?

Çampisaj'da bir uygulama.Bedende belli akupunktur noktalarının baskı, ovma ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine “Akupresür” adı verilir.  Akupunktur noktaları “Meridyen” olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır.  Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezi duraklar olarakta düşünülebilir.

 Bedenimizde organlarımız heran yaşamsal enerji üretir.  Kan dolaşımı ve nefes (oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil eder.  Birçok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenirse fiziksel sıkıntılar oluşur.  Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve tüm organ, sistem ve dokularımız ahenk içinde çalışabilir.  Çampisajda üst bedene uygulanan akupresür ile sırt, boyun tutulmaları, baş ağrıları gibi enerjinin bloke olmasından kaynaklanan sıkıntılar giderilebilir. Üst beden uygulanan akupresür ile beslenir, canlanır, rahatlar ve dengelenir.

Şakralar ve Çampisaj

Çampisaj'da bir uygulama.Şakralar,  bedeni yaşamsal enerji ile besleyen “enerji çemberleri” olarak tanımlanabilir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal denge için bu enerji merkezlerinin aktif olarak çalışması gerekir ancak çocukluğumuzdan itibaren bu merkezleri kullanmasını bilmediğimiz için zamanla bloke olurlar. Belli tekniklerle şakralar beslenerek, bedendeki enerji akışına destek olunabilir.

Çampisajda şakraları dengelemek için uygulanan bazı teknikler kişinin enerji akışına destek olarak fiziksel ve zihinsel rahatlık sağlayabilir. Şakralarla birlikte bazı aromatik özyağlar çampisajda kullanılır. Şakralar, temsil ettiği organlar ve kullanılan aromatik özyağların tablosu aşağıdaki hazırlanmıştır.

Şakralar

Temsil Ettiği Organ

Aromatik Öz Yağlar

1.Kök Şakra

Kemik, kan, sert dokular, anüs,

Sedir,  Sandal, Vetiver,  Selvi,  Ardıç

2.Sakrum Şakra

Pelvis bölgesi, üreme organları, bağırsaklar, böbrek, mesane, tüm sıvılar, lenf, kan

Yasemin, Itır, Tefarik,  Anason, Zencefil

3. Solar Pleksus Şakra

Karın boşluğu sindirim sistemi, karın, karaciğer, dalak, safra kesesi

Kara Biber, Kakule,Rezene,  Kişniş, Portakal, Melekotu, Melisa

4. Kalp Şakra

Kalp, göğüs kafesi, akciğerler, kan, deri, kan dolaşım sistemi

Gül,  Lavanta,  Bergamut, Portakal Çiçeği, Palmarosa, Gül Ağacı

5. Boğaz Şakra

Bronşlar, yemek borusu, ses telleri, boğaz, ense, çene

Adaçayı, Papatya, Okaliptüs, Biberiye, Çam, Mandalina

6. Üçüncü Göz Şakra

Beyincik, kulaklar, burun, sinüsler, gözler, sinir sistemi, yüz

Sandal, Limon, Kakule, Tarçın Civanperçemi

7. Taç Şakra

Beyin

Sedir, Günlük, Mür,  Fesleğen

 

Aromatik Özyağlar ve Çampisaj

Aromatik özyağların bedene masaj yoluyla uygulanmasının faydaları saymakla bitmez. Çampisajda kullanılan bazı aromatik yağlar ve etkileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Sağlanan Etki     

Özyağlar

Enerji veren   

Biberiye – Defne – Çam

Harekete geçiren

Limon – Greyfurt – Ardıç

Dengeleyen   

Kakule – Kişniş – Adaçayı

Sakinleştiren 

Lavanta – Kır Papatyası – Itır  

Yavaşlatan     

Portakal çiçeği – Ylang Ylang

Zihinsel dinginlik veren        

Günlük – Mür – Sandal – Tefarik

 

Çampisaj Hangi Sıkıntılarda Etkilidir?

 Fiziksel Kaynaklı Sıkıntılar

bullet

Üst bedendeki kas tutulmaları ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrıları

bullet

Sırttaki nodüller

bullet

Kronik boyun tutulması

bullet

Baş ağrısı ve migren

bullet

Saç ile ilgili sıkıntılar( dökülme, kepek vb.)

bullet

Yüzdeki ağrılar (göz, sinüs, çene vb.)

bullet

Toksin birikimi

 Zihinsel Sıkıntılar

bullet

Stres kaynaklı sıkıntılar (depresif ruh hali, anksiyete, huzursuzluk, gerginlik, endişe, uykusuzluk vb.)

bullet

Konsantrasyon bozukluğu

bullet

Zihinsel yorgunluk

 Çampisaj Nasıl Uygulanır?

Çampisaj'da bir uygulama.Çampisaj, oturularak yapılan ve 40 dk. süren seri bir masajdır. Hindistan cevizi, zerdali çekirdeği, tatlı badem ve susam yağı ile kişinin ihtiyacına göre belirlenen aromatik özyağların karışımı ile üst bedene uygulanır. Çampisaj aynı zamanda yağsız ve kıyafetin üzerinden de uygulanabilir.

 

Merkezimiz eğitimlerine çampisaj eğitimi ile başladı.  İlk kurslar 9-10-11 ve 16-17-18 Kasım 2001 tarihlerindeydi.  Son derece keyifli ve yoğun geçen günlerin ardından hakedilen sertifikalar katılımcıları memnun etti.

horizontal rule

 

 
Copyright © 2000-2006 İpek Çaldemir Doğal Terapiler Eğitim Merkezi 
Bu site ile ilgili soru ve yorumlarınızı info@ipekcaldemir.com adresine gönderiniz.
Son Güncelleme: 28-05-07